Kokon niemowlęcy – przydatny gadżet, czy zbędna inwestycja?

Macierzyństwo to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych okresów w życiu każdej kobiety. Niestety jednak przygotowywanie wyprawki dla niemowlaka może spowodować wiele wątpliwości. Zwłaszcza pod względem tego, co powinno się w niej znaleźć, a co można pominąć. Dlatego też w poniższym wpisie wyjaśniamy, czy kokon niemowlęcy jet przydatny. Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w gniazdko dla niemowlaka.

Kokon niemowlęcy – czy to potrzebne?

W Internecie nie brak informacji o tym, z czego powinna składać się wyprawka dla noworodka. Nie da się jednak nie zauważyć, że im więcej takich zestawień się czyta, tym większe można mieć wątpliwości. W każdym z artykułów pojawiają się bowiem zupełnie inne przedmioty… Im więcej więc na ten temat czytamy, tym bardziej powiększa się lista rzeczy, które chcemy kupić. Niestety wraz z nią zwiększają się również i wydatki… Czy gniazdo niemowlęce powinno się więc znaleźć na liście niezbędnych rzeczy? I tak, i nie.  Nie jest to artykuł pierwszej potrzeby, aczkolwiek znacznie ułatwia ono opiekę nad dzieckiem. Warto więc rozważyć zakup tego gadżetu. Dlaczego?

Dlaczego warto mieć gniazdko niemowlęce?

Kokon dla niemowlaka to bardzo praktyczny gadżet, który mimo, iż nie jest niezbędnym elementem wyposażenia dla dziecka – zdecydowanie ułatwia rodzicom codzienne funkcjonowanie z maluszkiem. Dlaczego? Gniazdko niemowlęce pozwala bowiem bezpiecznie położyć dziecko na łóżku czy kanapie – i to bez ryzyka, że dziecko sturla się na podłogę. Miękkie i przytulne ścianki kokonu są na tyle wysokie, że skutecznie utrudnią maluszkowi wyturlanie się na zewnątrz. Ponadto gadżet ten uchroni dziecko przed chłodem, jakie może ciągnąć od ziemi. Dlatego też bez problemu można używać go na podłodze. Wielu rodziców używa również gniazdko niemowlęce, podczas snu z dzieckiem w jednym łóżku. Dzięki temu minimalizują oni do zera ryzyko przypadkowego przygniecenia szkraba przez śpiącego rodzica. Kokon niemowlęcy można również używać w łóżeczku dziecięcym oraz w trakcie podróży z dzieckiem – śmiało można go wykorzystać np. jako przewijak dla niemowlaka.

Czy gniazdko niemowlęce jest bezpieczne?

W sieci nie brak informacji, które często mogą być sprzeczne. Chcielibyśmy więc rozwiać wszelkie wątpliwości na temat kokonów dla noworodków. Przeznaczone dla najmłodszych od pierwszych ich dni życia gniazdko, jest jak najbardziej bezpiecznie dla dzieci. Należy jednak pamiętać o tym, że jest ono dedykowane do użytku przy dzieciach, które wymagają ciągłej opieki. Dlatego też powinno ono być stosowane pod nadzorem rodziców. Pozostawione w nim dziecko należy ciągle obserwować. Ze względu na specjalną konstrukcję jego ścianek nie trzeba się jednak obawiać, że dziecko wyśliźnie się z gniazdka. Warto jednak zwracać uwagę na to, czy w trakcie snu dziecko nie zbliża się za bardzo noskiem do ścianek kokonu – może to bowiem utrudnić maluchowi swobodnego oddychania. Wybierając kokon niemowlęcy- szumisie.pl/wyprawka-dla-maluszka/kokon-niemowlecy/, warto również upewnić się, czy został on wykonany z delikatnych materiałów, które nie będą wywoływać u dziecka dyskomfortu, ani żadnych podrażnień. Powinny więc być one wykonane z bawełny, velvetu lub innego, miękkiego i antyalergicznego materiału.