Puder dla dzieci – do czego się przydaje i jak go wybrać?

Puder dla dzieci, określany również mianem zasypki lub talku to bardzo popularny produkt w pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci. Nie każdy wie jednak, czym on właściwie jest i jakie jest jego przeznaczenie. Dobrze byłoby zatem poznać funkcje zasypki i dowiedzieć się, jakie korzyści płyną z jej stosowania. Warto byłoby też mieć świadomość tego, czym kierować się przy wyborze pudru dla najmłodszych.

Czym jest puder dla dzieci?

Jak sama nazwa wskazuje, puder dla dzieci jest produktem o sypkiej konsystencji. Najczęściej posiada on jasny, zbliżony do bieli kolor. Jeżeli chodzi o skład, w produkcie tym znajdują się najczęściej takie substancje jak:

  • talk
  • skrobia kukurydziana
  • glinka biała

Czasami skrobię kukurydzianą zastępuje w składzie mąka ziemniaczana. Zapach pudru dla dzieci jest neutralny, gdyż dodatek sztucznych substancji zapachowych mógłby doprowadzić do podrażnień oraz reakcji alergicznej u niektórych maluchów. 

Jak stosować zasypkę dla dzieci i jakie korzyści się z tym wiążą?

Puder dla dzieci (tutaj) jest powszechnie wykorzystywany w codziennej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Przede wszystkim, używa się go bezpośrednio po kąpieli malucha. Wskazane jest także wykorzystanie zasypki po zmianie pieluszki. Bardzo istotne jest jednak to, aby pudru nie aplikować na mokrą lub nawet lekko wilgotną skórę dziecka. Poza tym, skóra powinna być czysta. Najpierw zaleca się więc dokładne umycie okolic, na które będzie aplikowana zasypka, a później delikatne osuszenie ich przy pomocy miękkiego ręcznika. Nie należy przesadzać z ilością pudru, bo ma on tendencje do nadmiernego gromadzenia się w fałdach dziecięcej skóry. To z kolei mogłoby prowadzić do pojawienia się uciążliwych dolegliwości w postaci świądu i pieczenia. Nie taka jest zaś rola zasypki. Puder dla dzieci ma za zadanie przede wszystkim wchłaniać nadmiar wilgoci, która może być na przykład skutkiem pocenia się. Od zasypki można oczekiwać również działania łagodzącego podrażnienia. Puder zmniejsza także prawdopodobieństwo wystąpienia odparzeń, o które u dzieci nietrudno, zwłaszcza w okresie letnim. 

Czym kierować się przy wyborze pudru dla dzieci?

Skóra dziecka, zwłaszcza niemowlęcia, jest bardzo delikatna i skłonna do podrażnień. Z tego też względu, wszelkie środki przeznaczone do jej pielęgnacji powinny być wybierane jak najstaranniej. Dobrze byłoby, gdyby puder dla dziecka zawierał, oprócz składników wymienionych wyżej, substancje dodatkowe. Mowa tu chociażby o D-pantenolu czy o alantoinie. Pierwszy z wymienionych składników działa nawilżająco, ale również przeciwzapalnie. Jest także wskazany w okresie letnim, bo może wpływać kojąco na zmiany powstałe na skutek ekspozycji na słońce. Alantoina wykazuje zaś działanie regenerujące. Z jej pomocą można zatem szybciej wyeliminować powstałe na skórze niemowlęcia podrażnienia. Wybierając zasypkę dla dzieci, warto zwracać uwagę także na jej opakowanie. Powinno ono umożliwiać wygodne aplikowanie produktu. Zazwyczaj, opakowania wyposażone są w specjalne siteczka, które pozwalają na komfortowe dozowanie pudru.