Sterylizacja butelek – już nie musi być czasochłonna

Według lekarzy dziecko powinno być karmione przy użyciu czystych, sterylnych butelek do szóstego miesiąca życia. Można w ten sposób uniknąć biegunek i zapobiec bólom brzucha u niemowląt. Dawniej butelki dla dzieci wyparzano we wrzątku. Było to jednak dość czasochłonne. Trzeba było pilnować, by butelki parzyły się nie za krótko i nie za długo. Teraz na rynku są dostępne różnego rodzaju sterylizatory do butelek.

butelki dla dzieciTypy sterylizatorów:

  • parowe – elektryczne, gdzie wyparzanie butelek odbywa się za pomocą pary wodnej w temperaturze 95-100 stopni Celsjusza; butelki z tego urządzenia są czyste nawet do kliku godzin; niektóre z funkcją parowaru ;
  • mikrofalowe – wyparzanie również za pomocą pary (za sprawą mikrofal woda paruje), mniejsze, tańsze i większość z nich nadaje się do sterylizacji laktatorów;
  • wielofunkcyjne – np. podgrzewacz z funkcja sterylizacji.

Wybierając sterylizator do butelek dla dzieci warto zwrócić uwagę na:

  • czas wyparzania, który zazwyczaj trwa 4 -10 minut, ale są modele gdzie czas ten został skrócony do 2 minut; najczęściej im większy model tym dłuższy czas sterylizacji, sprawdź butelki na Bobomio;
  • ich pojemność – czyli ile butelek dla dzieci można jednocześnie wysterylizować; najbardziej pojemne wyparzają do 8 butelek wraz z dodatkowymi akcesoriami w specjalnym koszyczku dołączonym do zestawu.