Wyprawka dla noworodka – o czym warto pamiętać?

Narodziny dziecka to wyzwanie nie tylko pod względem wychowawczym, ale również organizacyjnym i logistycznym. Jednym z najważniejszych aspektów jest zapewnienie odpowiedniego wyposażenia do pokoju dziecięcego, jak również dla samego malucha. Jak więc stworzyć odpowiednią wyprawkę dla niemowlaka i o czym nie wolno zapominać?

Artykuły pierwszej potrzeby

Wielu rodziców w okresie ciąży nie decyduje się na poznanie płci, ponieważ chcą mieć swego rodzaju niespodziankę. Jest w tym pewna magia, natomiast może stanowić pewien kłopot przy przygotowywaniu wyprawki. Na szczęście większość akcesoriów nie ma określonej grupy docelowej jeżeli chodzi o płeć – są one uniwersalne. Jeżeli jednak ktoś trzyma się założenia, że niebieskie ubranka i kolory ścian są dla chłopców, a różowe dla dziewczynek, to musi pokusić się o poznanie płci swojego malucha wcześniej, tak aby móc wszystko odpowiednio wcześnie przygotować. 

Pierwsza zasada – zakupy z wyprzedzeniem

Wyprawkę dla niemowlaka – https://szumisie.pl/blog/wyprawka-dla-noworodka/ powinno przygotować się z większym wyprzedzeniem, tak aby wszystko było gotowe po powrocie ze szpitala. Pierwszym aspektem jest przygotowanie pomieszczenia. Powinno ono znajdować się tuż przy sypialni rodziców, a przejście powinno być otwarte i odpowiednio szerokie, tak aby swobodnie można było zmieścić się z nosidełkiem lub wózkiem. 

Wyprawka dla noworodka – co należy przygotować?

Wyprawka dla niemowlaka powinna uwzględniać wszystkie podstawowe i fizjologiczne potrzeby. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiednie mleko dla noworodków. Bez względu na to czy świeżo upieczona mama będzie karmić piersią, czy nie, gotowe mleko zawsze powinno być pod ręką. Niekiedy bywa tak, że noworodek nie akceptuje mleka matki lub nie jest ono wystarczająco tłuste, aby zaspokoić głód. Jeżeli chodzi o mleka gotowe, to również należy mieć ich kilka rodzajów, ponieważ nie każde może być przez noworodka przyswojone. Mając na uwadze tematykę karmienia, należy zakupić jak najwięcej butelek z różnymi rodzajami końcówek. Ważne, aby były odporne na wysokie temperatury. W przypadku butelek bardzo dobrze sprawdzi się również wyparzarka działająca na zasadzie pary. 

Podobnie jak z różnorodnością rodzajów mleka, powinno postąpić się z pieluchami. W pierwszym okresie należy zaopatrzyć się w ich różne rodzaje, ponieważ każda skóra może reagować inaczej. Najlepiej jest stosować pieluchy z materiału, który przepuszcza powietrze i nie powoduje odparzeń. Niezbędnym akcesorium jest również oczywiście wózek, nosidełko oraz fotelik do samochodu. 

Wyprawka dla niemowlaka to również odpowiednie ubranie, które powinno uwzględniać każdą pogodę i temperaturę. Należy pamiętać, że noworodek ma inną percepcję odczuwania ciepła i zimna, dlatego powinno się go ubierać ciepło, ale bez przegrzewania. Ważne jest, aby wszystkie akcesoria znajdowały się w jednym pokoju. Pokój z kolei powinien być wyposażony również w: łóżeczko z przewijakiem, zamykany kubeł na zużyte pieluchy, lampę z ciepłym światłem oraz fotel lub siedzisko z wysokim podłokietnikiem, który odciąży rękę np. podczas karmienia.