Długopisy ścieralne

Każdy rodzic, który pragnie aby dziecko przykładało większą wagę do nauki, powinien postarać się, żeby nauka zawsze wiązała się z zabawą. Tylko powiązanie jej z pozytywnymi emocjami sprawi, że dziecko będzie chętniej poświęcało się szkolnym obowiązkom. Bez wątpienia jednym z ciekawszych sposobów na zachęcenie pociechy do nauki jest obdarowanie go wymazywalny długopisem. Co warto wiedzieć?

Nowoczesne długopisy!

Chociaż część osób może uważać, że długopisy ścieralne to absolutna nowość na rynku, to rzeczywistości jest nieco inna. Pierwsze długopisy, które można było z łatwością wymazać pojawiły się w sprzedaży już na początku lat 2000. To właśnie wtedy stworzono tą wyjątkową formułę tuszu, która mogłaby być zastosowana w długopisach.

Od tamtego czasu dzieci bardzo chętnie korzystają z tego ciekawego rozwiązania. Dzięki użyciu tuszu, który może być z łatwością wymazany pociecha będzie mogła cieszyć się czystym i schludnym zeszytem, pomimo tego, że wykorzystywała do pisania długopis. Dodatkowa zaleta tego rozwiązania to gwarancja dobrej zabawy.

Jak to działa?

Pomimo swojej nazwy długopisy ścieralne w żaden sposób nie są ścierane! W rzeczywistości tusz, który został nałożony na papier nigdy nie zostaje usunięty. Zostaje on na stałe wchłonięty przez kartkę papieru. Pojawia się więc pytanie, dlaczego znika on z pola widzenia po przetarciu go specjalną gumką?

Wynika to bezpośrednio ze składu tuszu. Stworzono trzy podstawowe składniki. Pigment, komponent przeźroczystości oraz aktywator koloru. W momencie, gdy tusz jest pocierany za pomocą specjalnej gumki dochodzi do odłączenia się aktywatora od pigmentu, czego efektem jest zamiana barwy tuszu na przeźroczystą.

Jest to związane m.in ze zmianą jego temperatury. W większości przypadków tusz, który ma stać się przezroczysty musi zostać podgrzany do temperatury nawet 60 stopni Celsjusza. Dzieje się to w wyniku pocierania gumki o kartkę papieru. Oznacza to również, że istnieje możliwość przywrócenia barwy tuszu. W tym celu należy go odpowiednio wchodzić. W zależności od zastosowanej technologii kartka papieru musi być schłodzona do temperatury od minus 10 stopni Celsjusza do minus 20 stopni Celsjusza.