Jak wybrać odpowiednie sztućce dla dziecka?

Jak nauczyć dziecko samodzielnego jedzenia? Najważniejsze, by zdobywanie nowej umiejętności przebiegało w przyjaznej atmosferze i by maluch miał poczucie, że jest wspierany. Ze strony rodziców obowiązkiem jest dopilnować, by ich pociecha próbując samodzielnie jeść kaszkę czy zupkę, była bezpieczna. Jak wybrać sztućce, które ułatwią jedzenie i nie będą stwarzały ryzyka zranienia?

praktyczne sztućce dziecięce

Sztućce dla dzieci – które wybrać?

W sklepach dostępne są oznakowane specjalne sztućce dla najmłodszych. Te jednak różnią się nie tylko kolorystyką i wzornictwem, ale i przeznaczeniem. Widelczyki i noże w całości wykonane z plastiku lub melaminy nadają się dla bardzo małych dzieci. Większe maluchy – np. dwu- czy trzylatki pod okiem rodziców z powodzeniem mogą korzystać ze sztućców częściowo wykonanych z metalu. Te są miękko wykończone, więc dziecko się nie zrani, a łatwiej mu będzie np. nabijać warzywa na widelec.

Jak zachęcić dziecko do samodzielnego jedzenia?

Wybierając sztućce dla dzieci, warto zadbać, by komplet był wizualnie atrakcyjny dla dziecka. Ulubiony kolor malucha czy ładne zdobienia (np. z bajkowymi bohaterami) wzbudzą zainteresowanie i sprawią, że dziecko chętniej podejmie próby samodzielnego jedzenia i będzie kojarzyło je z czymś przyjemnym.